make your own website

Pro zvířátka se hrálo už pošestnácté

Hudební festival Animalfest, pořádaný Ekocentrem Paleta, se konal ve čtvrtek 28. ledna již pošestnácté. A jako vždy měl dobročinný podtón – výtěžek putoval na hendikepované živočichy ze záchranné stanice v Jaroměři. 

Do tradičního místa konání „Animalu“ – ABC klubu na Olšinkách – mělo letos zavítat pět účinkujících , bohužel těsně před akcí odřekli z důvodu nemoci účast brněnští Čankišou. Nakonec se tedy přišedší museli spokojit pouze se čtyřmi.

První na řadu přišel osobitý písničkář Xavier Baumaxa, který jako vždy hýřil jízlivými vtipy a nebál se hrát ani písně, které většinu fanoušků asi příliš neosloví. Na Olšinkách vytáhl třeba předělávku Iggy Popa z jeho šansonové desky, ale pak zase lidi ukonejšil hanopísní ŠpindlX, která si otevřeně dělá legraci z XindlaX. V průběhu svého vystoupení Xavier okomentoval menší počet návštěvníků ve srovnání s roky, kdy hraje na Animalfestu Vypsaná fixa, slovy: „Nejsou tu ty šestnáctiletý mamrdi, co choděj' jen na Fixu.“. 

Po Xavierovi opanovali pódium v „Elku“ bubeníci z kapely MLASK. Poprvé se představili v nové, rozšířené sestavě, kdy k původním třem bubeníkům a baskytaristovi přibyl ještě jeden bubeník a také kytarista. Rozšíření sestavy MLASKU pomohlo, na klucích je vidět vývoj. Už se nejedná jen o hraní na rozličné perkusivní nástroje, které, byť jakkoli excelentní, začne posluchače chtě něchtě nudit. MLASK zpívá, rapuje; propracované rytmy jsou podbarveny nejen baskytarou, ale také kytarou, jež si často hraje s kvákadlem. To všechno se snoubí v barvitou muziku, která je plná energie a díky neustálému pohybu nestrunné sekce kapely mezi různými bicími nástroji nepostrádá jejich šou dynamiku. 

Chrudimská kytarovka Chocolate Jesus odehrála svůj standardní koncert, při kterém zazněly hity jako např. Kaleidoskop. Celou formaci táhne zpěvačka Kristýna Kudrnáčová se svoji neutuchající energií, nejinak tomu bylo i ve čtvrtek.

Poslední vystupující večera, kapela Volant, představila nového bubeníka Fílu Tománka, mimo jiné člena právě MLASKU. Ten trochu učesal volantí rytmiku, ale nespoutaná punkovost Volantu je stále přítomna. Sněženky a bledule znějí stále stejně, nebojte. 

Šestnáctý ročník dobročinného Animalfestu se povedl, uvidíme, jaké kapely přijedou pomoci zvířátkům příští rok. Jestli zachová Vypsaná fixa nepsané pravidlo, že hraje na této akci ob rok, příští rok zřejmě přijdou i ti „mamrdi, co choděj jen na Fixu“. 


Jaroslav PraislerSDÍLEJTE ČLÁNEK