best web software

Sleduj nás na Facebooku

Mix indické hudby s jazzem - Bansal trio zahraje dnes v Divadle 29


9.9.2016,  20:00, Divadlo 29, 140 Kč

Originální fúze tradiční indické hudby s jazzem. Mezinárodní trio indické houslové virtuózky Harpreet Bansal, norského tablisty a perkusisty Andrease Bratlie a českého klavíristy Vojtěcha Procházky (Vertigo).


V Norsku žijící indická houslová virtuózka Harpreet Bansal byla do tajemství rág zasvěcena v době dospívání svým otcem, později ji zaučoval významný sitárista Ashraf Sharif Khan. Sama pak dosáhla mistrovského stupně ve hře klasické indické hudby. Do houslové hry ji zasvětil virtuóz L. Subramaniam. Hudba tria Bansal vychází ze vzájemného prolínání severoindické hudební tradice, která v dávné minulosti vstřebala i vlivy arabské hudby a jazzové improvizace v evropském pojetí.

Výsledkem je jedinečná hudba, kde přechody mezi prokomponovanými melodiemi jednotlivých rág a variacemi na ně jsou spíše nenápadné, sóla jsou strhující, avšak ne exhibicionistická, napětí vzniká z postupného proměňování a gradování. Z volně plujících meditací dokáží klavír a housle nečekaně skočit do melodie hrané v perfektním unisonu a spolu s perkusemi proměnit lyricky laděné pasáže v sugestivní rytmickou bouři.

Propojení klavíru s indickými ragami, které neznají harmonii a navíc se pohybují mimo temeperované ladění, by pro méně zkušené hráče mohlo být pastí. První album tria nazvané Chandra, které vyšlo na norské značce Jazzland, je výsledkem pečlivé navigace v neprobádaných vodách a hledání nezmapovaných stezek na hranici obou kultur. Dobrodružným zážitkem navíc je zvuk houslí, na hony vzdálený evropské estetice. V rukou virtuozní indické hráčky se housle stávají nástrojem netušených, a v západní hudbě zcela neznámých možností. 


SDÍLEJTE ČLÁNEK