Mobirise

Sleduj nás na Facebooku

Středa v Klubu 29: Caudal (ft. Aidan Baker of Nadja)+ Obelisk of Light

14. 9. 2016,  20:00, Divadlo 29

Berlínské hypnotické trio Caudal s Aidanem Bakerem ze slavných Nadja v čele doplní atmosféricky něžný rituál nejzásadnějšího českého dronového projektu Obelisk of Light.

Aidan Baker patří mezi nejkreativnější současné kytaristy. Vedle sólové tvorby a proslulých Nadja se věnuje třeba hraní v triu B/B/S/, spolupracoval s Timem Heckerem, s kytaristkou Noveller, kapelou Z’EV či Matem Sweetem z Boduf Songs. Hypnotické i požitkářské trio Caudal působí na scéně už od roku 2012 a teď, zdá se, přišel jeho čas.

Caudal tvoří Aidan Baker (kytara), Gareth Sweeney (baskytara) a Felipe Salazar (bicí). Bakerův vrstevnatý kytarový zvuk a strhující Salazarova a Sweneyho rytmická jízda se splétají v dlouhých atmosferických skladbách, ve kterých je možné vystopovat vlivy toho nejlepšího z krautrocku, post-punku, dronové psychedelie nebo space rocku. 

Sami o sobě hovoří jako o trancepunkové kapele a je to nálepka stejně vtipná jako trefná. Kompozice – a vlastně není důvod nehovořit jednoduše o písničkách – Caudal začínají nenápadně a rozkvétají do nečekané vzletnosti, postpunk se snoubí s krautrockem, okamžité požitky s dlouhotrvající hypnózou. Kapela si posluchače vodí díky nekompromisní rytmické sekci, zatímco v repetitivních kytarových pasážích mu ponechává naprostou volnost. V jeden moment tak dokáže přenášet na docela jiná místa a zároveň jitřit smysly tady a teď. Když na serveru Cvlt Nation recenzovali předešlé EP Ascension, srovnávali dopad nahrávky s působením hudby kapel Swans, Battles, Don Caballero, Neu a Godspeed You! Black Emperor najednou. Přehnané? Výstižné. 

Před Caudal se představí Obelisk of Light, sólový projekt Jana Kašpara (ex-Pavilon M2, Sítě, The Czech Psychedelic Society Manifesto). V OoL vytváří Kašpar pomocí kytary a množství efektů dlouhé, melodické a velmi imaginativní dronové plochy, zvukové obelisky.SDÍLEJTE ČLÁNEK