drag and drop site builder

Sleduj nás na Facebooku

Seriál: Co se rodí v Pardubicích?
The Awful Mondays

V Pardubicích se po revoluci urodila řada kapel, které dnes vídáme na těch největších pódiích v republice a některé i v zahraničí - v poslední době brousí zahraniční štace třeba kapela DVA. Nikdo se ale nepřesune ze zkušebny rovnou na Woodstock, a tak jsme si řekli, že se podíváme na to úplně nejčerstvější, co se na místní hudební scéně urodilo. Jednou týdně vám tak budeme představovat muzikanty, kteří mohou (nebo taky nemusí) být další Vypsanou Fixou.

Jako první se formou rozhovoru podíváme na zbrusu novou bandu s názvem The Awful Mondays. Jde o skupinu tak novou, že první prasklé struny na koncertě jí teprve čekají. Přesto už stihli mladí rockeři (všem členům je patnáct let) ztratit na akci kytaru. To se na druhém koncertě povede málokomu. Nešlo ale o nějakou pózu alá "rock 'n' rollová hvězda". Pánové to mají v hlavě srovnané, muzika je baví a coby nezletilí popíjeli při rozhovoru poctivě a svorně každý z půllitru kofolu. 

Tak pro začátek by mě zajímalo, jak dlouho v téhle sestavě fungujete a jak to celé začalo?
Tak jako tahle čtyřka fungujeme dva měsíce. Před Vánocema 2015 jsme se dali dohromady s tím, že kamarádce zahrajeme na jakési rozlučce. To sice neproběhlo, ale občas jsme se sešli, zahráli si jenom tak pro zábavu doma ve sklepě a potom jsme dostali příležitost, rozšířili kapelu o jednoho člena a tak vznikla kapela. 

Co jste za tu krátkou dobu stihli odehrát?

Hráli jsme na oslavě padesáti let svatby, to bylo úplně první hraní před lidmi. Taková veřejná generálka. Ale regulérní koncert jsme měli v Ponorce, to bylo fajn, byli lidi.

(kytarista) A na základě toho jsme dostali další příležitost a zahráli si na klubové noci v Hobéčku. Tam to bylo taky super. Akorát jsem tam nechal po koncertě kytaru. Najednou jsem zjistil, že mi chybí. Až 4 dny na to jí v klubu objevil někdo z kapely Stresor, která tam hrála, ozval se a musím říct, že mi tím udělal hodně velkou radost. Už si na ní budu dávat větší pozor. 

Kolik lidí přišlo na první koncert a jak to probíhalo? Byla tréma?
Bylo to úplně v pohodě. Přišlo něco okolo 50 lidí, atmosféra byla výborná. 

Jak jste na tom s hudebním vzděláním? ZUŠka? Samouci?
Tak všichni jsme si prošli ZUŠkou. Někdo s lepší, někdo s horší zkušeností. 

A řekli byste, že z toho teď těžíte?

(bubeník) Tak třeba na bicí to bylo o cvičení z not, doma jsem si hrál něco svýho. Úplně mě to nebavilo, ale teď po nějaké době si rád sednu a ta cvičení si zahraju, protože teď už mám pocit, že je to přece jenom k něčemu dobrý. 

(basák) Já už 6 let chodím na kontrabas a to je podle mě dost dobrá průprava. Můj učitel říká, že kdo zvládne kontrabas, tak na baskytaru to potom dává úplně v pohodě. Je to určitě užitečný. 

Taky máme díky tomu zkušenosti s hraním před lidmi, což určitě pomohlo s trémou, když teď hrajeme jako kapela. 

Tak teď pojďme k vaší muzice. Co teda hrajete? Vím jenom, že jde o covery...
Tak zatím hrajeme hlavně Green Day, potom The White Stripes a AC/DC. Prostě věci, které nás baví. Dobrá věc je, že se na repertoáru shodneme a v podstatě všechno, co jsme se rozhodli nacvičit, jsme taky nacvičili. 

A co vlastní tvorba? Podnikáte nějaké kroky tímto směrem?
Rozhodně plánujeme. Zatím jsme zaúkolovali kamarádku, která žila v Anglii a má ohledně textů nejlepší předpoklad něco složit. 

Asi bychom chtěli skládat v angličtině. Čeština je samozřejmě pro posluchače často lepší, ale zase na nás chodí lidi, kteří vesměs anglicky umí a navíc se anglicky zpívá snáz. Často jsou to jednoslabičná slova a líp se s tím pracuje. 

Samozřejmě někdy můžeme zkusit i něco česky, uvidíme. 

Kamenem úrazu bývá, nejen ze začátku, zkušebna. Kde zkoušíte a jak často?
Zkoušíme u nás ve sklepě. Je to tam dost malé, ale v klidu se vejdeme. Zvukově je to v pořádku, táta hraje na baskytaru, takže zkušebna už byla připraven a odhlučněná. Zkoušíme jednou týdně. 

Proč tu muziku děláte a kam byste se chtěli dostat?
Tak začalo to prostě tak, že nás bavilo se v pátek sejít a hrát. To pořád platí. Samozřejmě, chtěli bychom se nějak prosadit. 

A co si představujete pod tím "prosadit se"? 
Tak to je jasný. Bylo by fajn, kdyby nám dělali předkapelu Green Day. (smích) Ne vážně, teď třeba nemáme žádnou použitelnou nahrávku, takže tu budeme časem potřebovat. 

Jsme mladý kluci, je nám všem 15. Kdybychom dostávali v blízké době příležitosti zahrát si v místních klubech, bylo by to super. Kdyby nás třeba ty kluby samy oslovily, byli bychom moc rádi. Pro teď nám to přijde jako reálný cíl. 


Martin Karas

SDÍLEJTE ČLÁNEK