free website maker app

Sleduj nás na Facebooku

Seriál: Co se rodí v Pardubicích? Exit Z7

Druhou bandou, kterou jsme se rozhodli vyzpovídat, jsou mladí mužové a dívky z kapely Exit Z7. Zastánci genderové rovnoprávnosti by zajásali, neb poměr žen a mužů v kapele je v poměru jedna ku jedné. Dámská sekce obstarává rytmiku a pánové kytary a zpěv. 

Kapela nehraje dlouho, avšak bylo možné seznámit se s ní již na jedné velmi zajímavé akci – Exiti si zahráli v klubu ABC na oslavě 15 let působení Dukly Vozovny. 


Vím, že ne všichni jste z Pardubic. Kdybyste měli kapelu do nějakého regionu zařadit, kam by to bylo? Kde jste doma?

Tak samozřejmě jsou to Pardubice. Ale zkoušíme v Ústí nad Orlicí. Je to tak, že jsme začínali v Pardubicích, ale to byla ještě jiná sestava. 

Jak dlouho má kapela tuhle podobu a jak jste se dali dohromady?

Tak asi před rokem jsme začali pod názvem Exit Z7 hrát v původní sestavě. Ta se ale potom rozpadla. Současná podoba kapely vznikla na základě inzerátu, hledala se v podstatě kompletní kapela ke kytaře a zpěvu. Později se nám naskytla možnost zkoušet právě v Ústí. Takhle pohromadě zkoušíme od září 2015 a aktivně hrajeme od února 2016 a zatím jsme odehráli 3 koncerty. 

Zajímalo by mě, jestli jste nějak cílili na dámskou rytmickou sekci?

Ani ne, i když už v původní sestavě s námi bubnovala holka. Spíš by asi lidi čekali, že když máme v kapele dvě holky, tak budou zpívat. U nás to tak není. 

Kdybyste měli definovat vlastní styl? Co byste napsali na plakát?

Tak to by byl asi grunge, rock… Je to trochu zavádějící, těžko se to definuje. 

A co váš repertoár? Zajímá mě, jestli hrajete vlastní věci a jak ve vašem případě probíhá ten tvůrčí proces?

Kromě dvou coverů je to naše tvorba. V podstatě je hrajeme jako doplněk k programu. 

(Radek, kytara, zpěv) Hudba vzniká tak, že já doma něco vymyslím. Přidám k akordům zpěvovou linku, potom přinesu věc na zkoušku a přidá se kapela. V podstatě tak donesu hotovou věc, která potom dostává ve zkušebně finální podobu. 

Co texty? Zpíváte česky?

Zpíváme anglicky, víc nám to sedí, angličtina je taková zpěvnější. 

A máte tendenci něco svými texty sdělovat? Měl by se podle vás umělec touto cestou vyjadřovat třeba ke společenskému dění? Patří to tam? 

Určitě to tam patří. Když už je kapela vidět, tak je to krásný prostor k tomu něco vyjádřit. Nemáme v plánu vyloženě protest songy, to bychom přenechali jiným. Ale třeba vyjádřit v textu něco, co se vás dotýká, to naprosto chápu, to k tomu vyloženě patří. 

Ještě by mě zajímalo – když se ve zkušebně připravujete na koncert, připravujete si kompletní šou, playlist, apod. Zkrátka jestli chystáte komplexní vystoupení, nebo necháváte víc věcí až přímo na pódium? 

(Eliška, bicí) Tak spíš se trochu snažíme omezit stand-up šou našeho zpěváka. 

(Radek, kytara, zpěv) Přitom moje imitace Klause měly vždycky takový úspěch.

Jinak bereme to vystoupení jako celek, co se týká muziky. Ale spousta věcí okolo vzniká na pódiu, je to spíš situační věc. 

A úplně poslední otázka. Kdybyste měli našim čtenářům doporučit nějakou kapelu, kterou možná neznají, čím byste je obohatili? 

(Vojta, kytara) Tak třeba The Vintage Caravan. Islanďani, kteří hráli nedávno v Praze a teď jedou první větší turné. Jeden z nejlepších koncertů, na kterých jsem kdy byl. 


Martin Karas


SDÍLEJTE ČLÁNEK