drag and drop website builder

Sleduj nás na FacebookuKapela Jesterland vydala nové EP: MMXVI

Jesterlandi se tu pohybují už nějaký ten pátek. Po delší době si pro nás připravili novou nahrávku, tak jsm se zeptali kytaristy Honzy Ryšánka, jak to celé proběhlo a jak jsou pánové s novým EP spokojení.

 Líbí se mi zvuk nahrávky. Kde jste nahrávali a jak jste po této stránce spokojení? 

Tyhle tři věci jsme točili s Milanem Rollerem v jeho studiu Wavedesign v Lanškrouně.

Při výběru studia jsme koukali na to, kde už točil někdo z kamarádů nebo kapel který nás baví. Studio Wavedesign pak byla jasná volba, prostě jako v tý reklamě na kafe. Točili tady třeba Citizen 37, Cate, Wasabi, Mother´s Angels, NIL, Wasabi a řada dalších a navíc jsme právě od lidí z těchto kapel věděli, že Milan je pohodář a člověk na svým místě, což je při nahrávání hodně důležitý.  

Od poslední vydané nahrávky už utekl nějaký čas. V čem jsou tyhle nové věci jiné?

Jiný jsou asi hlavně v tom, že hlavní autorský podíl není můj. Dreams je písnička našeho basáka. Kdo by to byl řekl, že?  Fountain zase komplet přinesl Míra (zpěvák) a Without je taková prehistorická písnička, která prošla několika transformacemi a zbyla jen původní Mírova zpěvová linka, i když se teď před nahráváním měnil refrén. Takže je to taková ta klasická, tisíckrát přestavěná chata na x způsobů, podle toho kdo měl zrovna v ruce zednickou lžíci.  

Kam se mezitím podle tebe posunula celá kapela?

Tak to je spíš otázka na někoho zvenku. Spíš jsme se během dvou let  přesunuli párkrát přes republiku a vyzkoušeli několik bubeníků.  Teď už ale hrajeme přes rok v ustálený sestavě s Tomášem Novákem za bubnama.


EP SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE


Bylo těžké vybrat, co se bude nahrávat, nebo jste věděli, že zrovna tyhle věci to být musely?

Měli jsme pět kandidátů a věděli jsme, že nahrajeme tři. Výsledná selekce sice nebyla úplnou sofiinou volbou, ale pár piv jsme udělali, než jsme dospěli k závěru. Další dvě věci se třeba dostanou na řadu v dalším EP, nebo už na velkou desku. Uvidíme...

A teď jste neuvažovali o plnohodnotném albu s více songy?

Určitě bych chtěl nahrát album s cca 8 – 12 věcmi. Na to je samozřejmě potřeba mít materiál, ale hlavně jsem se nechtěl pouštět do velký placky, když jsme letos byli skoro všichni teprve podruhé v životě ve studiu. Uvidíme, jestli se vrhneme rovnou na velkou desku, nebo vydáme mezitím ještě jedno 3 až 4 písňové EP.

Co nějaký videoklip?

Videoklip určitě řešit chceme a to už v rámci tohoto EP. Dneska je to v podstatě nutnost a asi víc, než deska. Nějaký představy máme, tak uvidíme, co z toho vypadne.

Jak byste definovali svůj styl a co je podle tebe na vaší hudbě nejzajímavější?

Tak na tohle se blbě hledá odpověď. Nijak se neškatulkujeme. Já tomu říkám prostě rock, ale spojujeme tak nějak všechny podžánry, který k tomu patří  - pop-rock, alternative, mainstream, hardrock atd.

Všichni v kapele máme hodně rádi kapely 90. let a to se 100% odráží i v naší muzice. Do žádný kapely, nebo úzce jen žánru se ale nijak prvoplánově stylizovat nechceme. 

Jinak nejsme moc kapela, řekněme, typu 21. století. Tím myslím, že nepoužíváme žádný obří samply a zvukový hradby, brutálně podladěný kytary atd. atd., jako jedna nejmenovaná kapela Nickelback z Kanady.  Naopak, hrajeme poměrně minimalisticky a snažíme se i hodně hrát s dynamikou. To se někdy daří více, někdy méně.

Proto jsme i chtěli mít tyhle nahrávky co nejvíc jako na živáku. Za to nás někdo bude zatracovat a sem tam nás třeba i někdo pochválí. Nejdůležitější je dneska, alespoň podle mě, live prezentace a ne zvukové kouzlení ve studiu, který je navíc pěkně drahý. Chceme zkrátka, aby lidi plus mínus věděli, co od nás čekat naživo, když už se neumíme zasadit do žádnýho úzce vymezenýho stylu. 

Kde vás uvidíme hrát?

Nejbližší akce v okolí Pardubic bude 11. srpna v Olympijském parku. 


SDÍLEJTE ČLÁNEK