Mobirise website software

Sleduj nás na Facebooku

Jiří Schmitzer pobavil publikum u Žluťáka

V pátek se u Žlutého psa odehrál koncert folkového písničkáře Jiřího Schmitzera. Ten naplnil očekávání a celý večer publikum bavil svým originálním vystoupením.

Poslední květnový pátek byly u Žluťáka v prostoru, kde obvykle posluchači pogují, vyrovnány židle. Přijel totiž písničkář a herec Jiří Schmitzer. V půl deváté vystoupil na pódium typicky v kšiltovce a se španělkou, kterou zapojil nezvykle do vlastní aparatury, načež se i sám nazvučil. Takový interpret je snem všech zvukařů.

Schmitzer rozjel své vystoupení titulní skladbou svého posledního CD Bynďa. Od začátku začal svou tvorbu velmi vtipně komentovat. Hned první píseň nedohrál s vysvětlením, že „to je refrén, kterej jste už stejně slyšeli“. Jednotlivé písně prokládal (i uprostřed songů) humornými poznámkami o jejich vzniku, historkami ze života a velice specifickými sebekritickými komentáři, při nichž uplatnil svůj typický suchý humor. Bylo to tedy zkrátka představení, na které jsme u Schmitzera zvyklí z různých festivalů i sólových koncertů. U tohoto folkaře rozhodně neplatí přísloví o opakovaném vtipu. Lidé se průpovídkám a nasimulovaným kiksům smáli, přestože je opakuje již řadu let. Jiří není jen písničkářem, ale i velice dobrým hercem a sám si tak vlastně napsal roli roztěkaného folkaře, který se přeříkává a koktá. Výběr písní rozhodně nebyl monotematický. Žertovné a dětské písničky střídaly drsné folkové songy.

Schmitzer zakončil koncert po hodině a půl, jelikož na začátku předeslal, že bude mít klasickou filmovou stopáž, disko-písní Kaluž. Jako přídavek zahrál svou Ukolébavku a k další produkci se již vyhecovat bouřlivě tleskajícím publikem nenechal s tím, že se má odcházet, dokud ho lidí chtějí.

Žluťák byl v pátek velmi slušně zaplněn, lidé stáli téměř až k baru. Posluchači se po celou dobu velmi dobře bavili, jak Schmitzerovými písněmi, tak jeho nenapodobitelným humorem. Kdo dorazil na takového Schmitzera, kterého již dlouho známe, si přišel na své. 

Vilém Kubáč

Foto: Víťa Hořeňovský

SDÍLEJTE ČLÁNEK