best website builder

Sleduj nás na Facebooku

Folková skupina Marien koncertovala tentokrát v oblacích

Již pátý outdoorový koncert odehrála pardubická folková skupina Marien v neděli 15. května na Stezce v oblacích.

Po rozhledně na Studeném vrchu (600 m.n.m.), vrcholu Sněžky (1603 m.n.m.), pod Plačtivou skálou – u soutoku Zdobnice a Říčky (440 m.n.m.) a jeskyni Výpůstek v Moravském krasu (385 m.n.m.) následoval v neděli 18.5. další z cyklu netradičních koncertů na netradičních místech s názvem "Cestou za Tebou" (zasvěcení ví, za kým) na Dolní Moravě. Koncertním pódiem skupiny Marien se pro tentokrát stal plácek přímo pod Stezkou v oblacích ve výšce 1116 m.n.m. - z meteorologického hlediska to bylo sakra znát.

Marien, v čele s Víťou Troníčkem, už vybalovali své nástroje, když se posluchači, kteří na místo zavítali cíleně, spolu s těmi náhodnými - překvapenými, ještě procházeli v ledovém vichru po Stezce v oblacích. S prvními tóny se začalo scházet dolů. Ti odvážnější použili rychlejší tobogán a na koberečku se svezli přímo na jeviště, ostatní poslouchali první písně, v rámci povětrnostních možností, při sestupu po svých.

Mrazivý, chvílemi doslova sněhový folkový mejdan, byl pár minut po 13-té hodině v plném proudu. Známé písně Marienů (Krajina v tobě, Hradby, Alchymista, ...) doplnilo pár zlidovělých folkových a trampských songů (např. Amazonka) a dokonce i jedna vánoční koleda. Tak zareagoval na krátkou chumelenici Víťa Troníček, když spustil "Štědrej večer nastal" a promrzlé obecenstvo s ním píseň sborově dozpívalo. V květnu? Proč ne.

Stranou nezůstala ani novější píseň s názvem "Voda na schodech". Zhruba sedmdesáti minutový koncert zakončila již legendární skladba "Zrcadla". Nejedno oko nezůstalo suché.

Ke Stezce v oblacích nedorazili Marien sami, doprovodil je folkový bard ze Žalmanovy party – Petr Novotný, který se opět chopil nahrávání videa. Dále Ivan Kurtev, mecenáš nejen pardubického folku. Skvělá textařka Radka Havelková. Překvapením pro mě bylo, když jsem v obecenstvu zahlédl i mladé dívčí Duo Quaoar, které už několik let pravidelně rabuje ceny oblastního kola Východočeské porty. Pod Stezkou v oblacích bylo vidět, že FOLK skutečně ŽIJE!

Netradiční koncerty skupiny Marien budou pokračovat začátkem září. Prozradím jen – připravte si čluny, lodě, zkrátka plavidla jakéhokoliv druhu.

Richard Horák

foto: Richard Horák

SDÍLEJTE ČLÁNEK