Mobirise landing page generator

Sleduj nás na Facebooku

Mlýny po třech letech ožily hudbou

Před pěti lety byste ještě v budově automatických mlýnů našli mlynáře. Před třemi roky se začaly mlýny velmi pomalu měnit z výrobny mouky v kulturně žijící prostory. Vše začalo festivalem Automatické kulturní mlýny před třemi lety, kde vystoupili mj. Pleas the Trees nebo Zdeněk Bína. Pak architektonicky hodnotná budova mlýnů od Josefa Gočára osiřela, s výjimkou koncertu dua Márdi–Pítrs v roce 2014. Pro mlýny se hledal jak kupec, tak potažmo i využití. Město nakonec od mlýnské společnosti stavbu nekoupilo, vše totiž dopadlo poněkud jinak.

Struny na prkně a didgeridoo
Areál mlýnů začal znovu ožívat vcelku nedávno, zejména zásluhou nového majitele, architekta Lukáše Smetany. A v sobotu se do Winternitzových mlýnů vrátila i hudba. Koncert tří hudebních uskupení přilákal značný počet lidí, kteří si vychutnávali hudbu v netradičním průmyslovém prostředí bývalých dílen. Jako první vystoupilo duo Leopold, které bylo ten večer asi nejmelodičtějším uskupením. Duo Leopold tvoří Jan Dudešek, hrající na desku s dvěma strunami, opatřené snímači. Při své hře používá různých tyčí a výsledný zvuk je velmi psychedelický a neobvyklý; posluchač, jenž by Dudeška při hře neviděl, nebude tušit, jakýže to nástroj vyluzuje takové zvuky. Ve spojení s didgeridoo Jakuba Slováčka, který, nepřestávaje hrát, pochodoval mezi diváky, šlo o velmi zajímavý hudební zážitek. 

Elektronické buchary v akci
Po Leopoldovi nastoupila elektronická dvojka Bagdasarov & Tarnovski, kteří se svojí tepající elektronikou plnou industriálních zvuků a ploch udělali příhodnou kulisu pro přítomné, kteří toužili po procházce po objektu. Kdo se zrovna procházel po půdě, ve sklepě či po přilehlých dílnách, kde je stále cítit pach oleje a manuální práce, musel hudbu, připomínající buchary hamru, ocenit jako skvělé dokreslení industriální atmosféry panující v objektu. Právě ona průmyslová syrová atmosféra by měla být zachována i po nezbytných úpravách, které zajisté nový majitel provede. Protože bez této atmosféry by to už nebyly ty pravé mlýny. 
Večírek v mlýnech se správně rozjížděl, Jaryn čepoval pivo, teplomety vyhřály koncertní místnost na příjemnou teplotu a hudební produkci zakončovalo frýdžezové trio Frisks. Některé jejich kompozice jsou opravdu méně stravitelné, ale fajnšmekři si přišli na své. Ať žijí mlýny!!!
Jaroslav Praisler

SDÍLEJTE ČLÁNEK