create own website

Mucha vystoupila ve vyprodaném Divadle 29

4. února 2016, 20:00, Divadlo 29

Čtvrteční večer patřil v devětadvacítce kapele Mucha, která se sdružila kolem frontmanky Nikoly Muchy ze známých jmen brněnské alternativní scény - Ondřeje Kyase, Petra Zavadila (Ty Syčáci) a Štěpána Svobody (Budoár staré dámy). Start byl ohlášen na 20:00, kdy ještě probíhala zvuková zkouška. Dveře divadla se otevřely o půl deváté a do sálu začali proudit první návštěvníci, kteří s nedočkavostí postávali v předsálí už dobrou půlhodinu před oficiálním začátkem.

Přestože byl koncert vyprodaný, pořadatelé kapacitu divadla nepřecenili, místa na případné taneční kreace byl dostatek a je potřeba říci, že přední řady tohoto benefitu s radostí využily. Kapela hrála bez předkapely a před devátou hodinou již zazněly první tóny „femipunku“, jak svůj styl označuje sama kapela. Úvodní píseň „Semeno“ a následující hit „Chlapi sú kokoti“ jistě vysvětlí, odkud pochází svébytné označení stylu této party. Ovšem nedá se tvrdit, že by hudba byl čirý punk, jedná se o uskupení hudebně velice obtížně (zdali vůbec) zařaditelné a možná právě jediným únikem z této věčné otázky bylo prostě si styl pojmenovat po svém. Texty také nejsou prvoplánově feministické a vulgární, je v nich nadsázka, přesah a asi i ztělesnění vlastních zážitků a životních strastí frontmanky. Během večera zazněly všechny známé i méně známé písně z obou doposud vydaných alb kapely „Slovácká epopej“ a „Josefene“, v čele s hitem „Ježíš“.

Muzikanti hráli svěže a dravě, ale nezapřeli svoje působení na alternativní scéně, což skvěle doplňuje charismatickou osobitost a vtipnost textů Nikoly Muchy, která má výborný cit pro přirozenost, pohotové reakce a kontakt s publikem a které klubová scéna dokonale sedne. Její poznámky a průpovídky mezi písničkami baví, nikdy nesklouzávají k trapnostem a skvěle doplňují klubovou podobu kapely. Je otázkou, zda tato formace funguje stejně dobře i na velkých festivalových podiích, dnešní koncert byl však důkazem, že v menších prostorech je kapela jako ryba ve vodě. 


Víťa HořeňovskýSDÍLEJTE ČLÁNEK