best free web site creator

Sleduj nás na Facebooku

Pro Arte Bohemica...

...to je soubor, který zahrál v sobotu 15. října v rytířských sálech na zámku v Pardubicích. Soubor se skládá ze dvou mladých dam, flétnistky Michaely Ambrosi a cembalistky Petry Ždárské, jenž sdílí nadšení pro hudbu historie a stvořili pro nás onen krásný večer ve stylu starých monarchií, přinejmenším aspoň hudbou. Však sám název koncertu byl Ve službách monarchii.

Hned ze začátku zazněla skladba od Jana Křtitele Vaňhala, se závanem opery, avšak vzápětí po prvních tónech muselo dojít k přerušení koncertu, kvůli náhlé nevolnosti jedné mladistvé posluchačky, ale po chvilce se hrálo dál a mě to přesvědčilo setrvat až do konce. Do přestávky nám byly představeny ještě skladby od J. A. Štěpána a K. H. Grauna. K tomu mohu dodat, že jsem byl uchvácen jako již dlouho ne. Jen jediné, co bych pozměnil, by byla mimika v obličeji cembalistky Petry, ale na druhou stranu u hraní na cembalo (něco jako klavír pozn. red.) dokázala, že u něj nemusí člověk jen tak tupě sedět a hrát bez pohybu, jako mnozí jiní.

Po přestávce nám bylo dopřáno skladeb od J. Čarta, Ch. Wagnera a J. A. Benda. Své kouzlo mělo i to, že místo aby po přestávce lidí ubylo, tak jich bylo o poznání více. Krásnou atmosvéru celého koncertu podtrhovala atmosféra dávné hudby, Pernštejnského zámku a úžasně vypadajících dam z Pro Arte Bohemica. Velmi mě ale potěšilo, že děvčata nejen hrají starou hudbu, ale i v jejím stylu nám zahráli vlastní přídavek a nebáli se.

Patří jim dík za celý krásný večer. Cítil jsem se, jako bych byl době Pernštejnů a na jejich zámku. Byl to opravdu krásný koncert a doufám, že ne na dlouhou dobu poslední.

J. H. Bek

SDÍLEJTE ČLÁNEK