make free website

Sleduj nás na Facebooku

Pro Arte Bohemica rozezní rytířské sály Zámku Pardubice

Rytířské sály Zámku Pardubice rozezní v sobotu 15. října koncert uskupení Pro Arte Bohemica nazvaný Ve službách monarchii. Michaela Ambrosi (historické flétny) a Petra Žďárská (cembalo) zahrají od 18 hodin skladby dávné české hudební emigrace - J. Křtitele Vaňhala, K. H. Grauna, J. A. Štěpána, J. Čarta, Ch. Wagnera, J. A. Bendy a dalších.

„Přední české interpretky staré hudby Michaelu Ambrosi a Petru Žďárskou spojuje nadšení pro objevování hudby, která byla historií zapomenuta. Dnes tato hudba překvapuje kvalitou a rozmanitostí,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které koncert pořádá. „Návštěvníky čeká v renesančních rytířských sálech mimořádný hudební zážitek,“ dodává.
 
Michaela AMBROSI (traverso, zobcové flétny) a Petra ŽĎÁRSKÁ (cembalo) se potkaly již před mnoha lety, kdy obě teprve začínaly se studiem staré hudby. Obě působily v různých evropských souborech a získávaly zkušenosti, které nyní zúročují ve společných projektech. Spojení cembala a flétny má dlouhou a velmi rozmanitou tradici. Počínaje renesanční hudbou pro virginal, flétnu a hlas, přes barokní skladby pro flétnu a basso continuo, až ke galantnímu slohu, kdy vznikají skladby pro obligátní cembalo s flétnovým doprovodem.
 
Obě mladé interpretky se rozhodly proniknout hlouběji k podstatě hudby, kterou svému publiku přináší, a tak se v rámci svého doktorského studia každá věnuje jednomu neprávem opomíjenému skladateli původem z českých zemí. Michaela se zaměřila na hudbu Jiřího Čarta a Petra spojila své studium s odkazem Josefa Antonína Štěpána. S programem nazvaným Zapomenuté perly Čech a Moravy úspěšně vystoupily ve více než desítce českých měst. Kromě bohatého repertoáru z dob dávno minulých se interpretky nevyhýbají ani soudobé literatuře komponované přímo pro jejich nástroje. Rády by navázaly na odkaz slavného souboru Pro Arte Antiqua, který byl místním průkopníkem v historicky poučené interpretaci.

SDÍLEJTE ČLÁNEK