build your own website

PPU - New Generation. Kanárek umřel. Vše je v pořádku. 

19. března, Žlutý pes

Zatímco šestičlenná pražská rocková kapela Cuprum rozehřívala rockový klub Žlutý pes svými náladou přepestrými songy, za zmínku stojí například psychydelická instrumentálka zhruba uprostřed vystoupení, pozvolna se v klubu scházela pardubická undergroundová "smetánka". Když se v bráně před Žluťákem objevil samotný Mejdlák (frontman tehdejší pardubické kapely Na východ od ráje), bylo jasné, že jsme komplet - koncert Plastiků mohl začít.

Zůstaňme ovšem ještě chvíli před koncertem. Tu a tam se totiž od některých přítomných ozývaly obavy, nebo spíše zvědavost, jak budou Plastici v novém složení znít. Některý si nedovedl představit, že na pódiu nebude Eva Turnová, jiný se sháněl po saxofonu Vráťi Brabence, klávesách Pepy Janíčka, ti skuteční pamětníci nezapomněli zmínit i Mejlu Hlavsu. Obavy nebyly na místě. The Plastic People of the Universe šlapou i s přívlastkem New Generation jako hodinky. V celkovém vyznění koncertu možná o nepatrný kousek ustoupil undergroundový nádech, aby uvolnil místo přidanému rockovému drajvu, a to i v hitovkách jako jsou Kanárek, či Muchomůrky bílé.

Dva členy z původní sestavy, Joea Karafiáta (kytara, zpěv) a Jiřího Kabeše (housle, zpěv), kterému během vystoupení na pódiu poblahopřál k sedmdesátce provozovatel klubu a zároveň ikona pardubické hudební scény Moimir Papalescu, doplnil Jan Ježek (bicí), doslova živel na pódiu Tomáš Skřivánek (baskytara), a nenápadný, avšak skvělý klávesák Vojta Starý.

Za zmínku stojí i krátké vystoupení, při kterém si za doprovodu houslí Jirky Kabeše střihl několik anglicky zpívaných balad Vlastík Jírů.

Příjemně zaplněný klub si nakonec užil dlouhý úžasný večer naplněný undergroundem toho nejčistšího zrna alá The Plastic People of the Universe - New Generation. Spokojenost a pohoda vládla očividně na pódiu i pod ním.

Kanárek umřel. Vše je v pořádku.


Richard Horák

Foto: David Macháček

SDÍLEJTE ČLÁNEK