free website maker app

Sleduj nás na Facebooku

ROZHOVOR: Jiří Ševčík, frontman skupiny PIRATE SWING Band

PIRATE SWING Band je kapelový projekt Jiřího Ševčíka, zahrnující 17 respektovaných sólistů mnoha žánrů (od rockerů po filharmoniky). Repertoár tělesa tvoří nejen klasický swing, ale především vlastní původní, svěží a vtipné swingové verze hitů jiných hudebních žánrů (Michael Jackson, Madonna, Police, Queen, Bon Jovi, Oasis, Simon & Garfunkel, Billy Joel, Coldplay, Radiohead, Beatles, Rolling Stones, atd.).   

Tak jak se těšíte na rozhovor pro Happy Season?
Těším se, protože moc fandím lidem, kteří se snaží být kreativní a rozjíždět nové projekty, čiliže mezi fanoušky webu HappySeason se počítám i já a těším se, co jste si na mě připravili.

Myslíte si, že je to dobrá služba pro lidi od Happy Season?
V principu určitě, teď jen vytrvat (jak praví klasik) – Per aspera ad astra.

Jak se vám daří se skupinou Pirate Swing Band?
Daří se nám dobře, děkujeme za optání. Je to, stejně jako dělat cokoli pořádně a svědomitě, někdy dřina, ale my už šest let dřeme rádi, protože na našem publiku vidíme, že je náš způsob prezentace muziky baví. A to je ta největší odměna a satisfakce, to mi věřte. Právě zkoušíme zbrusu nový repertoár na naše letošní Galakoncerty a aby toho nebylo málo, současně také připravujeme nové album, které bude tentokrát vznikat v Británii. A to jednak pod taktovkou jednoho s nejprestižnějších světových producentů Mika Morana (Freddie Mercury, David Bowie, Ozzy Osbourne, Rod Stewart, George Harrison a mnozí další, pozn. red.) a druhak s přispěním mnoha hostů. Troufám si tvrdit, že na desce budeme mít téměř všechny zpěváky a zpěvačky, kteří v Česku a na Slovensku něco znamenají. Toho si moc vážíme, držte nám pěsti. Tady totiž už fakt končí sranda (smích).

Všiml jsem si, že spolupracujete i s Hurvínkem, jak hodnotíte tuto spolupráci?
Nejspíš narážíte na virální video, jež jsme vypustili do světa před pár dny. S Hurvínkem, resp. s jeho hlasem panem Kláskem a vodičem panem Bartákem jsme zatím spolupracovali pouze v jednom případě, a to sice na natáčení videoupoutávky na zmiňované Galakoncerty  a musím říct, že se jednalo o velmi příjemnou zkušenost, a to říkám bez jakéhokoliv patolízalství. Takhle vstřícné, milé a pozitivně naladěné lidi jako v Divadle Spejbla a Hurvínka jsem v tom našem uměleckém světě už dlouho nepotkal. Jsem velmi vděčný a hrdý na to, že se takovýmto mistrům svého oboru zamlouvá spolupráce s námi, naživo ji ostatně předvedeme už 28. listopadu v Praze.

Máte početné těleso, je tedy těžké domluvit termín koncertu a připravit celou kapelu na vystoupení?
Vše má svá pro a proti, přirozeně. Jsme vlastně malý bigband, je nás sedmnáct a když jsme s Radkem Škeříkem tuhle partu zakládali, řekli jsme si, že chceme ty nejlepší, kteří jsou k dispozici. Muzikanty, kteří jsou šoumeni a současně výborní instrumentalisté. Hráčské party jsou totiž poměrně obtížné. Jsem pyšný na každého z nich, že mám tu čest s nimi vystupovat, ale právě zde nastává ono stigma, které jste zmínil. Někdy dát tolik vytížených lidí dokupy na jeden termín není vůbec legrace.

A co koncerty? Na co se můžeme těšit?
Už jsem to vlastně naťukl, stejně jako každý rok, letos již počtvrté, pro naše příznivce pořádáme koncerty „Pirate Swing Band Gala“, na které vždy zveme speciální hosty, kteří nezpívají žádné své hity, nýbrž drží se našeho stylu. Jsou to obvykle interpreti, od kterých by swing nikdo nečekal, protože - pokud to třeba čtenáři Happy Season nevědí - jsme kapela, která se specializuje na vlastní swingové aranže rockových a popových skladeb. Brian May, kytarista Queen o nás prý prohlásil „Jako by se Frank Sinatra pustil do Nirvany“, což je pro představu docela výstižné. Například první ročník Galakoncertů hostováním ozdobili Petr Kotvald, Leona Machálková a smíšený sbor Continuo. Do té doby mezi swingaři něco nemyslitelného, lidé reagovali stylem: „To bude zpívat Mumuland, nebo co?“ (smích). Ta kontroverze ale následně vyústila ve velké překvapení pro mnohé, neb Petr spolehlivě „ukradl show“. Ukázal, je velmi dobrý zpěvák a bavič to je a poradí si s jakýmkoliv stylem. 
Rok nato s námi hostoval pan Josef Laufer a Ester Kočičková. Tu lidé znají jako komičku, ale že je současně svébytnou interpretkou jazzových kompozic, čekal málokdo. Toho roku však bezpečně show ukradl Josef Laufer, když ve svých 75 letech (!) pěvecky i pohybově předvedl něco nevídaného a právem si zasloužil aplaus vestoje již v první půli koncertu. Přítomné dámy Josef svým neopakovatelným stylem oslovil i dodatkem: „Jo měly jste mě holky vidět, když mi bylo šedesát“ (smích). Loni jsme měli tu čest přivítat legendu Felixe Slováčka, „českého Elvise“ Petra Vondráčka a (vlastně poprvé ve velkém měřítku veřejně coby zpěvačku) úžasnou Ivu Pazderkovou. Tu mělo publikum do té doby zaškatulkovanou jako skvělou charakterní divadelní herečku, ale my jsme jí představili krom její role blbé blondýny i jako zpěvačku, když s jistotou vystřihla speciálně pro ni a ten večer napsané (jako u všech našich hostů) swing aranže rockových pecek od Lennyho Kravitze či Petra Nováka.

Počkejte, to opravdu jen kvůli několika koncertům pro každého hosta vytváříte zbrusu nové aranže písní dle jeho výběru? 
Ano. Mám to štěstí, že mohu spolupracovat právě s Radkem Škeříkem, skvělým pianistou a aranžérem. Občas se divím, jak zdánlivě nemožné věci pro mě i pro hosty napíše. Od Terence Trent D’Arbyho pro Petra Kotvalda, přes Beatles pro Leonu Machálkovou, až po Toma Jonese pro Josefa Laufera… a to jsem nezmínil pecky letošních Galakoncertů! To, co zazní v podání Tonyi Graves nebo Ondry Rumla… myslím, že budete hodně koukat! 

Na který z koncertů se nejvíce těšíte ?
Letos poprvé proběhne cyklus koncertů „Pirate Swing Band Gala“ nikoli pouze v rámci dvou představení v Pardubicích a Hradci Králové jako v minulých letech, ale zariskovali jsme a rozhodli se dobýt ještě Brno a Prahu (smích). Držte nám pěsti, protože to už je opravdu velký… snad nás tamní publikum přijme. V Brně se objevíme 18. listopadu v Sono centru, v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka pak 28. listopadu. Pardubický Dům hudby obsadíme 2. prosince a vše vyvrcholí závěrečným koncertem v královéhradeckém Aldisu 16. prosince. Zajímavé je to letos v tom, že máme tu čest se tentokráte spolčit s dalšími velice kvalitními interprety a mohu slíbit, že program bude opět úplně jiný. Nejen v souvislosti s hosty Tonyou a Ondřejem - nový repertoár představí i kapela a já coby její zpěvák. Skvělým bonusem pak v Praze a Hradci Králové bude spoluúčinkování legendárního Hurvínka, se kterým, považte, budu mít tu čest zazpívat i duet! Jaký ale neprozradím…

Chápu, chcete zachovat tajemství a překvapit. Kde zájemci seženou vstupenky?
V jakémkoli Informačním centru, nebo online v síti Ticketportal. Ale ať si pospíší, už jich mnoho nezbývá.

Kde jsou vůbec k dostání vaše alba? Sám jedno vlastním, krásné vydání CD/DVD…
Děkujeme za pochvalu, asi máte na mysli náš aktuální studiový počin s názvem „PLAYLIST“, který se nám myslím nakonec povedlo řádně „vymazlit“. Vyšel v exkluzivním pozlaceném boxu, s bonusovým DVD diskem zdarma. Ale hlavně, představte si, že se povedlo vyjednat, že nám na tuhle desku autorsky přispěl sám Robbie Williams! Jím napsanou skladbu následně skvěle česky otextoval Pavel Cmíral a pod názvem „Tvor zábavnej“ vyšla jako můj duet s Petrem Kotvaldem.  Navíc ta píseň disponuje partiturou o dvaaosmdesáti řádcích, je v ní navíc i symfonický orchestr a velký pěvecký sbor. Upřímně - nečekal jsem, že by se tenhle smělý plán mohl povést takto zrealizovat. Tím spíše, že nosič obsahuje i featuringy dalších hvězd. Již zmiňovaného Josefa Laufera a dokonce i Jiřího Lábuse v roli Rumburaka! (dlouhý smích). To jsem ale odběhl od otázky, že?

Ano, tak trochu.
Omlouvám se (smích) Tak tedy: zájemci o naše alba, nechť ve svém browseru nacvakají www.pirateswingband.com a kliknou na e-shop. Najdou tam nejen popsaný počin aktuální, ale i naše předchozí dvě alba.

Co posluchač najde na nich?
V případě toho prvního, „We Will Swing You!“ jsme měli tu čest jej vydat pod oficiální hlavičkou skupiny Queen, která si nás vybrala z třiceti kapel, abychom do swingu přearanžovali jejich písně. Toho si velmi vážíme, stejně jako faktu, že nás pozvali coby hlavní účinkující VIP party ke 40 letům téhle legendární kapely a nedožitým pětašedesátinám jejího lídra, Freddieho Mercuryho. Konala se ve švýcarském Montreux, kde točili svá alba… a bylo to nádherné.

Takže jste se jim líbili tak, že přišla nabídka na studiovou verzi živě prováděných swing aranží Queen?
Přesně tak. To album byl vlastně jejich nápad. Hned po koncertě si management Queen vyžádal jeho audiozáznam, následovalo jednání s Jimem Beachem (manager Queen, pozn. red.) a vše vyústilo tím, co jsme ani v nejlepších snech nečekali – a totiž že po Královské Filharmonii Londýn, jež vydala symfonické verze Queen budeme teprve druhým ansámblem v historii, který se může pyšnit cédéčkem, oficiálně vydaným pod hlavičkou téhle legendy. Což ocenil i sám Karel Gott, který nám přesně rok nato album pokřtil (klaní se).

Druhé album ale přináší i další crossover obrat, že?
Jste informován! Album „The Swingsons“ je naší poctou magii Hollywoodu, obsahuje swing aranže filmové muziky, od Hvězdných válek až po Bridget Jonesovou, či slavný film Absolvent režiséra Mika Nicholse. V bonusech najdete jednak dvě živé skladby ze zmiňovaného koncertu pro Queen v Montreux a konečně i to, na co jste se ptal. Naše swingové verze rockových písní totiž do electro house stylu zremixoval slavný DJ Michael C.

Budete nadále spolupracovat se společností Happy Season?
Určitě, bude-li o to stát. Vracíme se vlastně k tomu, kde jsme začali. Fandím lidem, kteří se snaží dělat nové věci a dělat je i třeba jinak, než je zvykem. To je koneckonců i definice činnosti PIRATE SWING Bandu. Tvůrci Happy Season tedy rozhodně mají moje sympatie a přeji jim hodně štěstí. 

Děkuji vám za váš čas.
Já děkuji za příjemně strávenou půlhodinku a za přízeň.

Petr Tichý

SDÍLEJTE ČLÁNEK