best website creator app

Sleduj nás na Facebooku

Syčáci nadchli Divadlo 29

22. dubna, Divadlo 29

Páteční program v Divadle 29 byl výjimečný hned v několika ohledech. Nebývá například zvykem, aby headliner vystoupil hned úvodem. Ty Syčáci však krátce po osmé koncert zahájili a až po nich zahrála kapela Ještě jsme se nedohodli, která předvedla pravý a nefalšovaný underground. 

Ty Syčáci zahráli v klasické, tedy tříčlenné, sestavě. Hlavní postavou tohoto brněnského seskupení je samozřejmě Petr Váša, který, jak je jeho dobrým zvykem (a současně definujícím prvkem), doprovázel písně svým slavným fyzickým básněním.  Jeho nenapodobitelné kreace, které perfektně dotváří atmosféru vystoupení, vás vtáhnou do děje tak že při písni Tanec makovic máte v publiku pocit, jako byste skutečně byli na poli a kývali se s dalšími makovicemi do větru. 

Kapela ale není jenom Váša. Tomáš Fröhlich s Petrem Zavadilem rozhodně nehrají druhé nebo třetí housle. Maximálně tak jedenapůlté. Nezazněla snad jediná věc, do které by se další dva členové nezapojili i vokálně.  A právě perfektně sladěné trojhlasy posouvají zážitek ze Syčáků zase o něco dál. 

Po přídavku a krátké přestávce vstoupila na pódium kapela Ještě jsme se nedohodli. Se stejnobarevnými obleky a karafiáty v klopě působí kapela visuálně jako kabaretní seskupení vystupující v Československé televizi v dobách někdy před padesáti lety. A to až do prvních akordů a hlavně do nástupu zpěváka Petra Lišky. V ten moment je jasné, že se stáváte diváky pravého undergroundového výstupu, který by rozhodně nesplňoval tehdejší parametry televizní zábavy. Kapela se ostatně vyznačuje snahou, co nejvíce se od těchto parametrů vzdálit. 

Jak uvádí sami členové: „JJSN není ani tak skupina hudební, jako spíše společenství sociální“. Vlastnoručně zhotovené nástroje vyztužené izolepou. Texty přiměřeně šílené a hudba zásadně nemelodická.  A hlavně zpěvákovy divoké taneční kreace, které kouzelným způsobem vměstnával po celou dobu vystoupení přesně a nekompromisně mimo rytmus. Zkrátka ryzí androš, který ze své podstaty není pro každého, ale kdo mu dá šanci, tak velmi snadno zjistí, jak moc ho všechna ta podivnost baví. 

Dorazit v pátek do Divadle 29 byl rozhodně dobrý nápad. 


Martin Karas

SDÍLEJTE ČLÁNEK