how to create own website

Sleduj nás na Facebooku

Když punk dojímá, tak je opravdu mrtev - Synové Výčepu

16.9.2016, RC Ponorka

V Ponorce měla v pátek zahrát trojice kapel, oproti prvotnímu plánu zahráli pouze Synové výčepu. Kapela zesnulého Františka Sahuly měla v repertoáru jeho nejznámější písně. Něco tomu však do kýženého punku, který Sahula nejen hrál, ale i jím žil, chybělo.

Z původně ohlášených tří kapel se omluvila Bloody Mary. Na pódiu tedy stanuli Synové výčepu, kapela, která hraje již osm let bez svého otce, „posledního českého punkáče“ Františka Sahuly, který byl brutálně zavražděn. Synové výčepu spustili klasické Sahulovy songy jako Stíny na duši nebo Životem podvedenej. To, že po osiření Synové výčepu žádné nové písně nenacvičili, by vůbec nevadilo, koncert ale rušila zvolání „ František děkuje“, „Franto jseš tady s námi“ a podobně, která následovaly po každém songu. Tolik sentimentu se k Sahulovým drsným textům hrubě nehodilo a bylo to vidět i na reakci publika.

Pár pankáčů přítomných v Ponorce vyvedl z letargie až cover The Clash -Should I Stay Or Should I Go, který Franta Sahula předělal jako Stejně mi nedokážou nic pro kompilaci Stará kovárna. Toto album mělo příhodně název Konec punku v Čechách. Sahula je nejvíce znám jako kytarista a skladatel v kapele Tři sestry. Na toto působení zavzpomínali Synové písní Sovy v mazutu, kterou právě pro ně František napsal.

Protože do Pardubic nepřijel frontman druhé kapely v pořadí Inseminační stanice, tak Synové výčepu přidali ze svého repertoáru ještě další šest songů. Kdyby tak kapela, která dělá živý pomník punkovému písničkáři Františkovi Sahulovi, opustila pro punkový žánr zbytečný patos, tak by se jednalo opravdu o dobrý koncert a zaslouženou poklona této rockové legendě. Kdo jiný by měl dál nést štafetový kolík, než kapela se kterou Sahula vše nacvičil a dlouhá léta hrál.

Vilém Kubáč

SDÍLEJTE ČLÁNEK