develop own website

Sleduj nás na Facebooku

Večer podmanivé hudby v Divadle 29

Páteční večer byl zajisté pro dost pardubických fanoušků hudby ve znamení dilematu. Hrálo se totiž na sedmi scénách, což je na Pardubice opravdu úctyhodné číslo. Jedna z možností, kam večer jít za hudbou, bylo Divadlo 29, kde zahrály dva hudební projekty, totiž Hissing Fauna a Kalle. Konkurence byla těžká, ze Žluťáku útočilo Sto zvířat, v ABC klubu na Olšinkách polykal potenciální návštěvníky Jiří Macháček se svou leteckou partou Mig 21. Krátce po osmé, kdy akce v Divadle 29 oficiálně začínala, zely prostory divadla prázdnotou. Jak ale začala hrát první kapela, Hissing Fauna, nedochvilníci dorazili a nakonec byl sál v ulici Svaté Anežky České slušně zaplněný, byť narváno nebylo. 

Hissing Fauna je kapela, která se profiluje jako indierocková a skládající poctu hudbě let devadesátých. A takto přesně Syčící zvířena hrála. Indierock bez přehnaných gest, každý z hudebníků se věnoval svému nástroji, muzika byla postavená na kytarách. Jen škoda, že zpěv byl v hudbě poněkud utopený a celý koncert postrádal na pestrosti, což byl asi jeden z důvodů, proč se nepodařilo pardubické publikum Hissing Fauně více oslovit a vtáhnout do své hudby.

Kytara s echem a naléhavý zpěv 

To se naopak podařilo duu Kalle. Táborská dvojice hraje ve složení Veronika Buriánková – zpěv a David Zeman – kytara, zpěv. A ve dvou dokážou udělat hodně muziky, v čemž jim pomáhají jak smyčkovače, tak podehrávky . Uhrančivý a naléhavý zpěv Buriánkové se snoubí se Zemanovou kytarou; dohromady spolu vytvářejí působivou hudbu, která si publikum podmaní, a to i díky své táhlosti, díky níž se jejich převážně melancholicky působící hudba pomalu dere posluchačovi pod kůži. Zpěv je přesně frázovaný a ve své naléhavosti krásně srozumitelný, i když Kalle zpívají anglicky. Bylo potěchou pro duši, když člověk sledoval zpěvačku, jak svůj zpěv emotivně prožívá. Zvuk Zemanovy kytary je vybroušený, s nádherným echem a v některých tónech až připomínající piano.

Kytarista Kalle také občas používá efekt, díky němuž jeho kytara zní jako klávesy; to vše dohromady tvoří kulisu pro hlas Veroniky Buriánkové. Kalle dají občas vzpomenout na jména jako Ecstasy of Saint Theresa nebo Morcheeba, ale pouze velmi vzdáleně a v náznacích. Jsou svoji a jsou přesvědčiví. Set Kalle byl celkem krátký, to ovšem bylo spíše ku prospěchu věci. Jako důkaz toho, že jejich hudba pohltila pardubické diváky, svědčí věta kytaristy Zemana, při níž se svěřil, že už dlouho chtěl zahrát koncert, při němž by byli diváci při písních ticho a že v D29 se to podařilo. Lidé totiž seděli na podlaze před pódiem a poslouchali jak zařezaní.

Ti, kdož si vybrali ze široké palety možností v pátek právě Divadlo 29, zajisté nelitovali. 

Jaroslav Praisler

SDÍLEJTE ČLÁNEK